גודל גופן: +

טריגרים לאוטם שריר הלב

מגנון הדק

אוטם לבבי חד - התקף לב הוא נמק של תאי שריר הלב הנגרם עקב הפסקה פתאומית בזרימת דם לאזור שריר הלב בו מתפתח האוטם. הסיבה לרוב המכריע של אוטמי שריר הלב היא טרשת עורקים המתפתחת במשך שנים רבות כתוצאה מפעולתם של גורמי הסיכון: עישון, כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה, סוכרת, חוסר פעילות גופנית, וגם מתח נפשי כרוני.
הטרשת כאמור מתפתחת במשך שנים רבות, התקף לב מתרחש ברגע מסוים, כאשר קריש דם נוצר לפתע על גבי הטרשת וגורם לחסימת זרימת דם בעורק. הטרשת אם כך היא גורם הכרחי אך לא מספיק בכדי לגרום לאוטם – מדוע קריש הדם מופיע ברגע כזה ולא אחר הרי הטרשת הייתה שם חודשים קודם לכן? לפיכך מקובל כי דרושים שני תנאים להתפתחות אוטם לבבי: האחד - נוכחות של טרשת עורקים אשר כאמור מתפתחת לאיטה בשל גורמי סיכון שונים, השני - פוגע ברובד הטרשתי ומאפשר יצירת קריש דם על גביו. קריש הדם חוסם את העורק, ומוביל ישירות לאוטם שריר הלב. תהליך זה הוא פתאומי והגורם לו - הטריגר לא תמיד ברור. מאמץ גופני חריג כטריגר לאוטם תואר בכ 4% עד 15% מהמקרים. הטריגר יכול להיות עליה בפעילות תאי הדלקת אשר בטרשת, מצבי סטרס נפשיים תועדו גם הם במחקרים רפואיים כמהווים טריגר להופעת אוטם לבבי חד. נמצאה למשל עליה חדה במספר הסובלים מאוטם לבבי בימים שלאחר רעידת אדמה בקליפורניה ולהבדיל גם בקרב הצופים במשחקי המונדיאל ב 2006 בגרמניה. כמו כן פורסם מחקר שמצא עליה בשכיחות אוטמי הלב בחודשים שלאחר פיטורין מעבודה.
ניתן להמשיל אדם עם טרשת עורקים ללולין המהלך על חבל בגובה שלוש קומות, ואת הטריגר, למשב רוח פתאומי הגורם לו לאבד את שווי משקלו וליפול. ללא משב הרוח לא היה הלולין נופל, ומאידך לו לא היה מהלך על חבל אלא הולך על קרקע מוצקה- משב הרוח לא היה גורם לו כל בעיה.
כמובן שטריגר לבדו לא יגרום לאוטם. הטרשת צריכה להיות שם קודם. אורח חיים בריא וטיפול יעיל בגורמי הסיכון עשויים למנוע התפתחות טרשת, ואפילו בנוכחות טרשת קיימת יורידו את הסיכון לפתח אוטם לבבי.

11
מפרצת של אבי העורקים (אנאוריזמה של האורטה)
שיקום לב
 

תגובות

עדיין לא נרשמה תגובה. אתם מוזמנים להיות הראשונים
Default Blogger
כבר רשום? כניסה
Guest
שני, 12 אפריל 2021
אם ברצונך להרשם לאתר יש למלא את השדות הבאים:

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://heartcare.org.il/

קביעת תורים

ביקורך הראשון?

אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מכבי

מניעת מחלות לבמבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט