גודל גופן: +
3 דקות זמן קריאה ("659 מילים")

אקופונקטורה Acupuncture

emperor-Fu-Xi-first-order

אקופונקטורה היא שיטה סינית לטיפול במצבי מחלה שונים באמצעות החדרה של מחטים דקיקות לנקודות מסוימות דרך העור. השימוש הנפוץ ביותר בשיטה זו הוא טיפול בכאב.

הרפואה הסינית העתיקה מגדירה את האקופונקטורה כשיטה להשפיע על זרימת אנרגית החיים(CHEE) בגוף: באמצעות החדרת מחטים לנקודות אסטרטגיות במסלולי זרימת האנרגיה בגוף (מרידיאנים), ניתן להחזיר לאיזון את זרם האנרגיה וכך לתקן חוסר איזון שגרם למחלה.

יש לציין כי השיטה הרווחת כיום בסין וברוב העולם והקרויה "הרפואה הסינית מסורתית" או (TCM) Traditional Chinese medicine היא תוצר של השלטון הקומוניסטי בסין וגילה כ 60 שנה בלבד (מ 1950 לערך). זו אינה הרפואה הסינית העתיקה שגילה מעל 3000 שנה (אשר הוצאה אל מחוץ לחוק ואנשיה נרדפו על יד השלטון הקומוניסטי בסין ולמעשה הוכחדה ביעילות, רק כדי להחזירה בבהילות מספר שנים לאחר מכן, בשל העדר מענה רפואי לאוכלוסיה- במתכונתה המסורסת המכונה TCM) לפיכך אני מוצא את הכינוי "רפואה סינית מסורתית" ככינוי אורווליאני למהדרין.

אקופונקטורה הפכה פופולרית גם בארצות המערב ושם הועלתה הסברה כי הדיקור גורם לגוף להפריש חומרים נוגדי כאב (אנדורפינים) ומשפר זרימת דם מקומית.

אקופונקטורה משמשת לטיפול סימפטומטי במגוון בעיות רפואיות כגון:

בחילות והקאות הקשורות לטיפול כימותרפי

פיברומיאלגיה

כאבים שונים למשל:

כאבי ראש

כאבי גב

כאבי מחזור

סיכונים

כללית הסיכון לסיבוכים הנובעים מאקופונקטורה הוא נמוך וכולל:

כאב באזור הדיקור

דמם קל באזור הדיקור

זיהום באיזור הדקירה- מחטי הדיקור הן סטריליות ולכן לא אמורות לגרום זיהום. המחטים אינן לשימוש חוזר.

נזק לאיבר- במידה והמחט מוחדרת עמוק מדי היא עלולה לחדור לאיבר פנימי-במיוחד לריאות. סיבוך זה נדיר במיוחד.

לא כל אחד הוא מועמד טוב לאקופונקטורה- למשל:

הסובלים מנטייה לדמם או הנוטלים תרופות נוגדות קרישה דוגמת קומדין.

בעלי קוצבי לב- יש להיזהר בשימוש באלקטרו-אקופנקטורה שעלולה לשבש את לפעולת הקוצב.

נשים בהריון

ההבדל הבסיסי בין רפואה סינית לרפואה מערבית

לפי הרפואה הסינית יש בטבע 8 סוגי אנרגיה ולכולם יש ביטוי בגוף האדם. מצבי מחלה נובעים מחוסר איזון, חסר או עודף, באחת או יותר מאנרגיות אלה. כל סימפטום נובע מבעיה באחת האנרגיות. כאב ראש למשל יכל לנבוע מבעיה בכל אחת מהאנרגיות, לכן

הטיפול בכאב ראש של אדם אחד יהיה שונה מהטיפול בכאב ראש דומה של אדם אחר.

ברפואה מערבית, לעומת זאת, מתבססים על כך שלכל בני האדם אותה פזיולוגיה,

לפיכך תרופה שפועלת על אדם אחד תפעל בצורה דומה על כל בני האדם.

אקמול למשל יינתן כטיפול ראשוני לכל הסובלים מכאב ראש.

הבעיתיות שמחקרים שבחנו את יעילות האקופונקטורה

לפני דיון בהוכחות מחקריות ליעילות האקופונקטורה יש להבהיר כי בשל ההבדל הבסיסי בין רפואה מערבית לרפואה הסינית לא נכון לקדש את ״אחידות הטיפול״ כפי שמקובל במתודה המחקרית המערבית:

לפי המתודה המחקרית הנהוגה ברפואה מערבית, כאשר מבקשים לבדוק יעילות תרופה, למשל מבקשים לבדוק יעילות של אקמול כנגד כאב ראש, אוספים קבוצת אנשים הסובלים מכאב ראש: מחציתם מקבלים אקמול ומחציתם מקבלים פלסבו. אם יוכח כי מקבלי האקמול סבלו פחות מכאב ראש לעומת מקבלי הפלסבו הרי שהתרופה יעילה. במהלך המחקר על החוקרים להקפיד על אחידות הטיפול, למשל שהמשתתפים לא יטלו בנוסף לאקמול תרופות נוספות כנגד כאב ראש, כי אז לא ניתן יהיה ליחס את תוצאות המחקר להשפעת האקמול והמחקר יאבד מאמינותו.

העתקת שיטה זו ויישומה במטרה לבחון את יעילות האקופונקטורה חוטאת למטרה, כיון שברפואה סינית אנשים עם סימפטומים זהים יטופלו באופנים שונים. לכן אם נכפה את עקרונות המתודה המחקרית המערבית על הרפואה הסינית, ונתכנן מחקר במהלכו אנשים עם כאב ראש, חציים יטופלו באקופונקטורה-תוך שימוש באותן נקודות דיקור בכולם (בשם אחידות הטיפול), וחציים יטופלו בדיקור דמה, הרי שלפי עקרונות הרפואה הסינית הדיקור האחיד בו יטופלו המשתתפים לא יתאים לרובם! למותר לציין כי המסקנות שיתקבלו ממחקר כזה לגבי התועלת שבאקופונקטורה אינן תקפות.

יש מספר מחקרים ראנדומלים (אשר חלקו את אוכלוסית המחקר באופן אקראי לקבוצת טיפול וקבוצת ביקורת) שבדקו את יעילות האקופונקטורה בהשוואה לדיקור דמה. חלק מהמחקרים הללו הראו יתרון קל לאקופונקטורה על דיקור הדמה וחלק אחר הראה שאין לאקופנקטורה כל יתרון. למרבה הצער המחקרים הללו כשלו מהבחינה הזו שקידשו את ״אחידות הטיפול״, ובכך כפו את המתודה המערבית על הרפואה הסינית. מחקרים כאלה אינם נותנים סיכוי הוגן לאקופונקטורה.

על מנת לבדוק את יעילות האקופונקטורה בצורה נכונה יש אמנם לעשות שימוש בשיטה של מחקר אקראי מבוקר ( על ידי דיקור דמה) אך יש להתיר למטפלים לבחור בדרך הטיפול הנדרשת לכל מטופל – לפי עקרונות האבחון של הרפואה הסינית. כל מטופל יקבל דיקור בנקודות שונות לפי האנרגיות המעורבות.

0
עיבוי שריר הלב Left ventricular hypertrophy
העישון מזיק יותר משחושבים
 

תגובות

עדיין לא נרשמה תגובה. אתם מוזמנים להיות הראשונים
Default Blogger
כבר רשום? כניסה
Guest
רביעי, 14 אפריל 2021
אם ברצונך להרשם לאתר יש למלא את השדות הבאים:

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://heartcare.org.il/

קביעת תורים

ביקורך הראשון?

אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מכבי

מניעת מחלות לבמבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט