גודל גופן: +
זמן קריאה: דקה ("273 מילים")

לב בריא סימן למוח בריא

לב ומוח

ידוע כי הרוב המכריע של התקפי הלב (אוטם שריר הלב) נגרמים עקב התפתחות טרשת עורקים בעורקים הכליליים המספקים דם לשריר הלב, קריש דם שנוצר על גבי הטרשת גורם לחסימה של העורק ולהפסקת זרימת דם אל שריר הלב. כתוצאה מכך השריר באותו אזור עובר נמק כלומר אוטם. מכאן השם "אוטם שריר הלב"  להתקף לב. 

גם רוב האירועים המוחיים נגרמים עקב טרשת המתפתחת בעורקים המובילים דם למוח. הטרשת מובילה בסופו של דבר לחסימה של העורק ולהפסקת זרימת דם אל אזור במוח. כתוצאה מכך המוח באותו אזור עובר נמק כלומר אוטם. מכן השם "אוטם מוחי" לאירוע מוחי. 

כלומר טרשת עורקים היא התהליך הבסיסי שגורם לאוטם שריר הלב וגם לאוטם מוחי. הגורמים העיקריים להתפתחות טרשת (נקראים גם גורמי סיכון) הם עישון, כולסטרול, סוכרת, לחץ דם גבוה, חוסר פעילות גופנית והשמנה.  

כלומר מניעת טרשת עורקים (או עצירת התקדמותה אם כבר קיימת) היא המפתח למנוע התקפי לב ואירועים מוחיים. 

מחקר שפורסם בכתב העת של איגוד הלב האמריקני במרץ 2016 מרחיב את היריעה כלומר מראה קשר רחב יותר בין בריאות הלב לבריאות המוח: 

החוקרים הראו שקשישים (גיל ממוצע 72) בעלי פרופיל סיכון נמוך, כלומר חסרי גורמי סיכון לטרשת עורקים, הם לא רק בעלי סיכון נמוך לסבול מאירוע מוחי או מהתקף לב לעומת בני גילם הסובלים מגורמי סיכון, אלא גם בעלי יכולת מוחית מהירה יותר של עיבוד נתונים ומפגינים קצב איטי יותר של ירידה ביכולת הקוגניטיבית, עם השנים.

מחקר נוסף שפורסם ביוני 2019 בכתב העת של הקולג׳ הקרדיולוגי האמריקני הראה שאנשים שלקו בהתקף לב נוטים לפתח ירידה ביכולתם הקוגניטיבית בשנים שלאחר ארוע הלב בשעור גבוה יותר מאשר אנשים ללא מחלת לב. 

כלומר מניעת טרשת תמנע את כל נזקיה:

התקף לב

אירוע מוחי

מחלת עורקים היקפית

מפרצת של אבי העורקים הבטני

אין אונות 

3
סיגריה אלקטרונית Electronic cigarettes
פעילות מינית לאחר התקף לב
 

תגובות 2

Guest
Guest - ליאור ב- שישי, 21 אפריל 2017 14:00
דפיקות לב מהירות במהלך ישיבת QA ולאחריה

שלום,
שלשום במהלך ישיבת ה - QA בעבודה, עקב טונים רמים במהלכה, החלו אצלי דפיקות לב מהירות שנמשכו גם לאחר הישיבה.
שלחתי מייל למנהלת שבפעם הבאה שאירוע דומה קורה, אאלץ לצאת מהישיבה.
למחרת, תוך-כדי שיחה איתה, ראיתי שהיא הבינה שחשבתי לצאת מהישיבה כדי להירגע, לשתות מים ולחזור לישיבה (למרות שבפועל כוונתי במקרה כזה, אם יישנה, היא לצאת מהישיבה ולא לחזור אליה).
אני די סקפטי לגבי העניין ששתיית מים תפסיק לי את דפיקות הלב. (נניח שבמקרה כזה אני חוזר לישיבה, הטונים עדיין יהיו רמים ושוב יהיו דפיקות לב וחוזר חלילה).

מה דעתך? האם שתיית מים יכולה להפסיק את דפיקות הלב המהירות?

בברכה,
ליאור.

שלום, שלשום במהלך ישיבת ה - QA בעבודה, עקב טונים רמים במהלכה, החלו אצלי דפיקות לב מהירות שנמשכו גם לאחר הישיבה. שלחתי מייל למנהלת שבפעם הבאה שאירוע דומה קורה, אאלץ לצאת מהישיבה. למחרת, תוך-כדי שיחה איתה, ראיתי שהיא הבינה שחשבתי לצאת מהישיבה כדי להירגע, לשתות מים ולחזור לישיבה (למרות שבפועל כוונתי במקרה כזה, אם יישנה, היא לצאת מהישיבה ולא לחזור אליה). אני די סקפטי לגבי העניין ששתיית מים תפסיק לי את דפיקות הלב. (נניח שבמקרה כזה אני חוזר לישיבה, הטונים עדיין יהיו רמים ושוב יהיו דפיקות לב וחוזר חלילה). מה דעתך? האם שתיית מים יכולה להפסיק את דפיקות הלב המהירות? בברכה, ליאור.
פרופ' דוד רוט ב- שישי, 21 אפריל 2017 18:37
דפיקות לב

תחושת דפיקות לב יכולה להיות קשורה לקצב לב אך גם למצבים אחרים שאינם קשורים בלב. במידה ודפיקות הלב נובעות מהפרעה בקצב הלב שתיית מיים לא תעזור. במידה ותחושת דפיקות הלב נובעת ממערכת העיכול שתיית מיים כן יכולה להפסיק את התחושה

תחושת דפיקות לב יכולה להיות קשורה לקצב לב אך גם למצבים אחרים שאינם קשורים בלב. במידה ודפיקות הלב נובעות מהפרעה בקצב הלב שתיית מיים לא תעזור. במידה ותחושת דפיקות הלב נובעת ממערכת העיכול שתיית מיים כן יכולה להפסיק את התחושה
כבר רשום? כניסה
Guest
שישי, 19 אוגוסט 2022

קביעת תורים

ביקורך הראשון?

אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מכבי

מניעת מחלות לב מבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט