גודל גופן: +

גורמי סיכון למחלת לב כלילית

גורמי סיכון

טרשת עורקים

טרשת עורקים כאשר היא מתפתחת בעורקים הכליליים (העורקים המספקים דם ללב) עלולה לגרום להפרעה בזרימת הדם לשריר הלב מצב זה יכל להוביל לתעוקת חזה או להתקף לב -אוטם שריר הלב (טרשת אשר מתפתחת בעורקי המוח עלולה לגרום לאוטם מוחי, ואילו טרשת המתפתחת בעורקי הגפיים תגרום למחלת עורקים הקפית עד כדי איבוד גפה).

גורמי סיכון לטרשת עורקים

מוכרים מספר גורמי סיכון למחלת לב כלילית (ולטרשת עורקים בכלל). המונח גורם סיכון כוונתו גורם שיש קשר נסיבתי בינו ובין המחלה, כלומר בנוכחותו הסיכוי לפתח את המחלה גדל. אין פרוש הדבר שיש בהכרח קשר סיבתי בין גורם סיכון למחלה, כלומר שגורם סיכון בהכרח משתתף בתהליך הפתולוגי הגורם למחלה. חלק מגורמי הסיכון אמנם משתתפים בתהליך גרימת המחלה ולפיכך טיפול בהם מקטין את הסיכון לפתח מחלה, אולם אחרים אינם גורמים למחלה והם רק סמנים, שחשיבותם מוגבלת להערכה של דרגת הסיכון וטיפול בהם לפיכך לא יועיל למניעת המחלה.

גורמי הסיכון החשובים הם:

כולסטרול גבוה*,

לחץ דם גבוה,

עישון,

סוכרת, 

השמנה

חוסר פעילות גופנית.

לפחות אחד מאלה מופיע ברוב (80-90%) הסובלים ממחלת לב כלילית. לגבי ארבעת הראשונים (כולסטרול, לחץ דם, עישון וסכרת) יש הוכחות מחקריות חד משמעיות למעורבותם הישירה בתהליך המחלה וטיפול בהם מוריד משמעותית את הסיכון לפתח מחלה. טיפול יעיל בכל ששת גורמי הסיכון הללו מוריד את הסיכון להתקף לב בשעור של 80% לערך. אדם הסובל מצרוף של לפחות שלושה גורמי סיכון מהארבעה: לחץ דם גבוה, רמת סוכר גבוהה בדם (טרום סכרת), השמנה ורמת שומנים גבוהה בדם- מוגדר כסובל מהסנדרום המטבולי ומצוי בסיכון גבוה להתקף לב.

מוכרים גם גורמי סיכון נוספים כגון הומוציסטאין פיברינוגן וחלבון בשם CRP אולם לגבי אלה אין הוכחה שהם מעורבים בתהליך המחלה וסביר שהם רק סמנים לסיכון.

מחלות דלקתיות בהן מערכת החיסון תוקפת אברים שונים (מחלות אוטואימוניות) גם הן מעלות את הסיכון לטרשת עורקים ומחלה כלילית.

מתח נפשי כרוני ובמיוחד דיכאון קליני הם גורמי סיכון לאוטם שריר הלב. במתח נפשי כרוני קשה לטפל. אם למשל אדם מצוי במתח בשל עבודה תובענית, אך הוא מרוצה מעבודתו ממעמדו ומשכרו, האם רציני להמליץ לו להחליף את מקצועו? ודאי שלא. אבל כדאי לטפל בכל גורמי הסיכון האחרים שלו היטב!

למרבה הצער הרפואה המונעת נדחקת לקרן זווית, תשומת הלב מופנה תמידית לתחומים ופרוצדורות רפואיות מושכות יותר. השימוש ברפואה המונעת לכן רחוק מאד מניצול מלא הפוטנציאל שלה (בתחום הקרדיולוג-כאמורי-הורדת הסיכון להתקף לב בשיעור של 80%).

* בניגוד לסברה הרווחת: רוב האנשים בעלי כולסטרול גבוה סובלים מכך בשל הרגלי תזונה ולא מסיבה גנטית.

14
מיתוסים מופרכים
בדיקות סקר למניעת טרשת עורקים והתקף לב
 

תגובות

עדיין לא נרשמה תגובה. אתם מוזמנים להיות הראשונים
כבר רשום? כניסה
Guest
שישי, 07 אוקטובר 2022

קביעת תורים

ביקורך הראשון?

אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מכבי

מניעת מחלות לב מבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט