גודל גופן: +

הומציסטאין Homocysteine

Folic Acid

ראשית ברצוני להבהיר את ההבדל בין גורם למחלה לבין גורם סיכון למחלה.

גורם סיכון - נוכחותו מעלה סיכון למחלה, אך טיפול בו לא בהכרח ימנע מחלה. רק אם גורם סיכון זה מעורב בתהליך המחלה כלומר גורם סיבתי למחלה, טיפול בו ימנע מחלה. למשל כולסטרול גבוה הוא גורם סיכון לטרשת עורקים והתקף לב. מחקרים הוכיחו כי טיפול המפחית כולסטרול ביעילות מונע טרשת עורקים והתקפי לב. זו הוכחה כי כולסטרול אינו רק גורם סיכון אלא גורם סיבתי למחלה. הוכחה דומה קיימת גם לגבי גורמי סיכון נוספים כגון- לחץ דם גבוה, סוכרת ועישון.

דוגמא לגורם סיכון שאינו גורם למחלה הוא CRP - רמה גבוהה שלו מסמנת סיכון מוגבר להתקף לב אולם הוא אינו גורם למחלה לכן טיפול המיועד להפחתתו לא יפחית תחלואה.

הומוציסטאין היא חומצה אמינית. רמה גבוהה שלה בדם קשורה בסיכון מוגבר להתקף לב ושבץ מוחי.

ניתן להפחית רמת הומוציסטאין בדם על ידי טיפול בשלושה ויטמינים: B6 חומצה פולית ו B12.

אולם עד כה לא הוכח שהפחתה של רמת הומוציסטאין מפחיתה סיכון לשבץ מוחי או התקף לב.

שלושה מחקרים שבחנו את משמעות הטיפול להפחתת הומוציסטאין פורסמו בכתב העת :JAMA

ב 2004 פורסם מחקר שכלל 3,680 מטופלים שסבלו מארוע מוחי. הם חולקו לשתי קבוצות אחת טופלה בשלושת הויטמינים להפחתת הומוציסטאין, והשניה טופלה בפלסבו. התוצאות הראו כי לא היה הבדל בין הקבוצות מבחינת ארועים קרדיו-וסקולריים למרות שהויטמינים הפחיתו את רמת ההומוציסטאין לעומת הפלסבו.

בשנת 2008 פורסם מחקר שכלל 3,096 מטופלים כולם עם מחלה כלילית (לאחר צנתור טיפולי) חלקם טופלו בשלושת הויטמינים וחלקם בפלבסבו. התוצאות הראו שהפחתת הומוציסטאין לא תרמה להפחתה בתמותה או תחלואה קרדיו-וסקולרית (כלומר שעור התקפי לב או ארועים מוחיים).

בשנת 2010 פורסם מחקר שכלל 12,064 מטופלים כולם עם מחלה כלילית (לאחר אוטם שריר הלב) שחולקו לשתי קבוצות האחת טופלה בשולשת הויטמינים והשניה בפלסבו. שוב לא היה הבדל בין הקבוצות מבחינת תמותה או תחלואה קרדיו-וסקולרית.

כלומר שלושה מחקרים גדולים ראנדומאלים מבוקרי פלסבו הראו כי הפחתה ברמת הומוציסטאין אינה מלווה בהפחתה בתחלואה קרדיו-וסקולרית. לפיכך סביר כי הומוציסטאין היא סמן לסיכון אך אינה מעורבת בתהליך המחלה.

יש הסבורים עדיין כי להומוציסטאין תפקיד בתהליך המחלה (טרשת העורקים) אך גם הם חייבים להודות כי הטיפול המקובל להפחתת הומוציסטאין- שלושת הויטמינים- אינו מועיל.

תקוותם היא כי בעתיד ימצא טיפול אחר שיפחית הומוציסטאין באופן שיגרום גם להפחתת תחלואה. 

6
חיסונים וקונספירציה
 

תגובות

עדיין לא נרשמה תגובה. אתם מוזמנים להיות הראשונים
כבר רשום? כניסה
Guest
רביעי, 29 יוני 2022

קביעת תורים

ביקורך הראשון?

אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מכבי

מניעת מחלות לב מבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט