גודל גופן: +

חיסונים וקונספירציה

COVID 19 Vaccine

אחת מתאוריות הקונספירציה הרווחות טוענת כי החיסונים משווקים על ידי חברות למטרת עשיית רווח למרות שאין בהם תועלת. הדוגלים בתאוריה זו מתעלמים מהעובדות: וירוס אבעבועות השחורות שבמהלך ההיסטוריה גרם לתחלואה ותמותה רבה הוכחד הודות לחיסון יעיל ומחלה זו חלפה מן העולם, למעשה בשל כך לא מחסנים עוד כנגד מחלה זו. וירוס הפוליו שגרם גם הוא לתחלואה רבה בעבר, הוכחד הודות לחיסון במדינות רבות. במדינות עניות שאין בהן תכנית חיסון יעילה יש עדיין תחלואה עקב הפוליו.בארצנו יש מדי מספר שנים התפרצות של מחלת החצבת כאשר המקור הוא תמיד באוכלוסייה שאינה מתחסנת.

יש הטוענים שעדיף לחלות במחלה מאשר להתחסן. זו טעות חמורה: המחלה אמנם מקנה חיסון לאלה השורדים אותה אך למחלה עלולים להיות סיבוכים קשים למשל פוליו עלול לגרום לשיתוק, חזרת לחרשות, אבעבועות רוח לדלקת ריאות קשה, שפעת גורמת לתמותה. חיסון עשוי למנוע מחלות אלה ואת סיבוכיהן.

חיסון עלול לגרום לתופעות לואי אך ברוב המכריע של המקרים מדובר בתופעות קלות.

החיסון מגן על המקבל אותו אך גם על האנשים הסובבים אותו – כאשר אוכלוסיית אנשים אינה מחוסנת הפתוגן (חיידק או וירוס) עובר בקלות מאחד לשני וגורם לתחלואה רבה, אולם כאשר רוב האנשים מחוסנים, הרי שגם אם אחד מהם חלה הסיכון שהוא ידביק אחרים קטן, ולכן פחות סיכון שהמחלה תתפשט באוכלוסייה. המונח "חיסון העדר" מתאר מצב זה. מהו אחוז המחוסנים שמקנה "חיסון עדר"? תלוי במחלה וכמה היא מדבקת- למשל כדי להשיג חסינות עדר כנגד שפעת די בכך שכ 40% מהאוכלוסייה יהיו מחוסנים. לעומת זאת כדי להשיג חסינות עדר כנגד חצבת צריך לחסן כ 95% מהאוכלוסייה.

יש אנשים שמסיבה רפואית חיסון לא מומלץ עבורם (למשל הסובלים מכשל חיסוני, או המטופלים בתרופות מדכאות מערכת חיסון) אנשים עשויים להיות מוגנים על ידי "חיסון העדר". אולם כאשר יש באוכלוסייה אנשים שהחיסון מומלץ עבורם אך בוחרים לא התחסן, הרי שהם פוגעים בחיסון העדר ומסכנים את אלה שמסיבה בריאותית לא קיבלו חיסון.

לאור כל זאת כדאי לאמץ את ההנחיות של משרד הבריאות ולהתחסן בהתאם לתכנית החיסונים בגילאים השונים.

כעת העולם ממתין לחיסון כנגד הקורונה (Covid 19) וכבר נשמעים קולות המתנגדים לחיסון. כאשר יהיה חיסון יעיל שיאושר על ידי ה FDA ועל ידי משרד הבריאות כאן, כדאי יהיה להתחסן בהתאם להנחיות משרד הבריאות. מי שיומלץ לו חיסון ויסרב להתחסן ידע שהוא מסכן לא רק את עצמו אלא גם את בריאותם של הקרובים לו. 

8
הומציסטאין Homocysteine
טיפול ניתוחי בהשמנת יתר חולנית Bariatric Surgery
 

תגובות

עדיין לא נרשמה תגובה. אתם מוזמנים להיות הראשונים
כבר רשום? כניסה
Guest
רביעי, 29 יוני 2022

קביעת תורים

ביקורך הראשון?

אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מכבי

מניעת מחלות לב מבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט