גודל גופן: +

ליקוריץ (Licorice)

Licorice

מדובר בצמח הצומח בעיקר ביוון תורכיה ומערב אסיה ומשמש מאז ימי קדם כתבלין.

הליקוריץ משווק גם כ״תוסף מזון״ וככזה ניתנות לו התוויות רפואיות כאילו היה תרופה לכל דבר.

התוויות רפואית - חסרות בסיס עובדתי - שנתנו לליקוריץ כוללות:

טיפול בשעול ודלקת סמפונות.

טיפול באלרגיות.

מפחית רמת כולסטרול וטריגליצרידים בדם.

מונע טרשת עורקים ומנקה עורקים מטרשת קיימת.

טיפול בזיהומים חידקיים ונגיפיים.

מגן על הכבד

טיפול בהכשות נחש

תופעות לואי של ליקוריץ

הליקוריץ בעל השפעה דומה להורמון אלדוסטרון. כלומר גורם לכליה לספוג נתרן ולהפריש אשלגן. לכן הוא עלול לגרום לעליה בלחץ הדם ולהיפוקלמיה- רמה נמוכה של אשלגן בדם.

רמה נמוכה של אשלגן עלולה לגרום להפרעות קצב לב.

עודף נתרן עלול לגרום מלבד לחץ דם גבוה גם לבצקות.

תופעות לואי נוספות של ליקוריץ:

החמרה באי ספיקת לב

אמפוטנציה

כאב ראש

במצבים הרפואיים הבאים להמנע מנטילת ליקוריץ:

סוכרת

שחמת הכבד

אי ספיקת לב

לחץ דם גבוה

היפוקלמיה

הריון

אנטראקציה של ליקוריץ עם תרופות:

שילוב עם משתנים כמו תיאזיד עלול לגרום להיפוקלמיה קשה.

ליקוריץ מגביר השפעה של דיגוקסין.

ליקוריץ מחליש השפעה של קומדין.

ליקוריץ בעל השפעה הפוכה לאלדקטון.

לסיכום: בכל תרופה יש חומר פעיל ולכן לכל תרופה תופעות לואי. תרופה שקבלה אישור FDA או משרד הבריאות שלנו- השפעתה המיטיבה עולה על הנזק שעלול להגרם מתופעות הלואי.

תרופה ללא תופעות לואי - היא גם חסרת כל השפעה רפואית כלומר פלסיבו.

הליקוריץ המשווק כתוסף מזון הוא תרופה לכל דבר, אבל בניגוד לתרופות מרשם הנזק הפוטנציאלי עולה על התועלת שבו. 

ראה גם בקישורים להלן:

doi: 10.1177/2042018812454322

https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(11)62469-5/fulltext

https://www.nytimes.com/2020/09/26/health/black-licorice-death-boston.html


18
היפרכולסטרולמיה משפחתית
קורונה ומחלת לב
 

תגובות 6

Guest
Guest - דר אבירם ב- רביעי, 24 יוני 2020 14:29
השפעות של מיצוי משורש הליקוריץ

פרופ' יקר,
ודאי ידוע לך שתופעות הלוואי שאינן רצויות, ואשר נגרמות עקב צריכה של שורש הליקוריץ, נגרמות מרכיב הגליצריזין שנמצא בו.
לעומת זאת, מרכיב הגלברידין כבר הוכח במחקרים כיעיל בהקשר של טרשת עורקים.
אם קיים מוצר או תוסף, אשר ריכוז הגלברידין בו גבוה, ואשר אין בו גליצריזין, הרי שתוסף כזה יכול מאוד להועיל.
הלא כך?

פרופ' יקר, ודאי ידוע לך שתופעות הלוואי שאינן רצויות, ואשר נגרמות עקב צריכה של שורש הליקוריץ, נגרמות מרכיב הגליצריזין שנמצא בו. לעומת זאת, מרכיב הגלברידין כבר הוכח במחקרים כיעיל בהקשר של טרשת עורקים. אם קיים מוצר או תוסף, אשר ריכוז הגלברידין בו גבוה, ואשר אין בו גליצריזין, הרי שתוסף כזה יכול מאוד להועיל. הלא כך?
פרופ' דוד רוט ב- רביעי, 24 יוני 2020 21:43
תשובה

אין כל הוכחה שליקוריץ מפחית תחלואה קרדיווסקולרית וכמובן שאין הוכחה שמפחית תמותה. אין גם הוכחה שהוא ״מנקה עורקים״ מטרשת כמו שמפורסם באתרי אנטרנט המשווקים את המוצר. אתה מציין שהתוסף יכל להועיל הלא כך? אבל זו השערה לא מוכחת באותה מידה ניתן לטעון שהוא עלול להחמיר אי ספיקת לב כיון שיש לו השפעה דמוית אלדוסטרון והוא יפריע לפעולת אלדקטון שהוכח כטיפול מועיל בחולי אי ספיקת לב. האם אותה מכיר תרופה שאושרה לשווק לאחר מחקר שבוצע על 12 מטופלים ללא אנד פויינטס קליניים?

אין כל הוכחה שליקוריץ מפחית תחלואה קרדיווסקולרית וכמובן שאין הוכחה שמפחית תמותה. אין גם הוכחה שהוא ״מנקה עורקים״ מטרשת כמו שמפורסם באתרי אנטרנט המשווקים את המוצר. אתה מציין שהתוסף יכל להועיל הלא כך? אבל זו השערה לא מוכחת באותה מידה ניתן לטעון שהוא עלול להחמיר אי ספיקת לב כיון שיש לו השפעה דמוית אלדוסטרון והוא יפריע לפעולת אלדקטון שהוכח כטיפול מועיל בחולי אי ספיקת לב. האם אותה מכיר תרופה שאושרה לשווק לאחר מחקר שבוצע על 12 מטופלים ללא אנד פויינטס קליניים?
איציק ב- שלישי, 30 יוני 2020 13:06
תשובה

פרופ' רוט אתה מתעלם מהעובדות הבאות:
1. פרופ' אבירם ביצע מספר של מחקרים, הן מעבדתיים, הן על עכברים והן על בני אדם שהראו לא רק את המנגנון התיאורטי שבו ליקוריץ מונע חימצון כולסטרול, אלא גם הוכיחו זאת בפועל!
2. פרופק רוט מתעלם לחלוטין (ביודעין?...) מהמחקר של ד"ר פוגלמן מהטכניון. מחקר מבוקר ואקראי שנעשה על 110 אנשים, שהראה גם יעילות קלינית מרשימה! קוטר הפלאק הטרשתי פחת משמעותית בקרב אלו שצרכו ליקוריץ!
זה כבר לא רק מנגנון ביוכימי והשערה. פה יש ראיה ברורה לתועלת קלינית!
אני בטוח שפרופ' רוט יסכים שאם יש משהו שביכולתו להקטין את הפלאק הטרשתי בעורקי הצוואר (קרוטיד) הרי שזו בשורה של ממש ותוצאה קלינית ראויה וחשובה!

כל תוספי הליקוריץ נמכרים כיום ללא הגליציריזין (פחות מ 1%) שהוא אכן החומר שעלול להעלות לחץ דם, כך שגם תופעת לוואי זו של הליקוריץ, לא קיימת בתוספי התזונה שמכילים את המיצוי של הצמח.
מפליא שפרופ' רוט מתנגד למוצר טבעי, שבניגוד להרבה מאוד מוצרים טבעיים אחרים, פה יש מחקרים רבים שבוצעו עליו והראו הן את המנגנון והן את היעילות הקלינית!
ברור שרצוי שיהיו עוד מחקרים. תמיד רצוי שיהיו עוד, אבל עד אז, גם לאור המחקרים שיש כבר עכשיו, נראה שלא רק שאין מה להפסיד מלקיחת מיצוי ליקוריץ, אלא יש הרבה מה להרוויח.
פרופ' רוט מוזמן לשאול את עמיתו פרופ' אבירם, שבימים אלו שוקד על כתיבת הטקסטבוק בנושא ליפידים וטרשת עורקים, מה דעתו על צריכת מיצוי ליקוריץ.

ובכלל, אם פרופ' רוט באמת סקרן לגבי הליקוריץ בעקבות המחקרים של פרופ' אבירם וד"ר פוגלמן, הוא יכול לעשות מחקר כזה בעצמו.
אין לי ספק שחברת צמח החיים, המשווקת של המיצוי המקורי שנחקר על ידי פרופ' אבירם וד"ר פוגלמן, תסכים לתת לו כמות מספיקה מהתוסף על מנת לבצע את המחקר שלו.
אבל לפסול מיצוי טבעי של צמח, ועוד לאחר שהוא מגובה במחקרים על יעילות קלינית, תמוה מאוד.

פרופ' רוט אתה מתעלם מהעובדות הבאות: 1. פרופ' אבירם ביצע מספר של מחקרים, הן מעבדתיים, הן על עכברים והן על בני אדם שהראו לא רק את המנגנון התיאורטי שבו ליקוריץ מונע חימצון כולסטרול, אלא גם הוכיחו זאת בפועל! 2. פרופק רוט מתעלם לחלוטין (ביודעין?...) מהמחקר של ד"ר פוגלמן מהטכניון. מחקר מבוקר ואקראי שנעשה על 110 אנשים, שהראה גם יעילות קלינית מרשימה! קוטר הפלאק הטרשתי פחת משמעותית בקרב אלו שצרכו ליקוריץ! זה כבר לא רק מנגנון ביוכימי והשערה. פה יש ראיה ברורה לתועלת קלינית! אני בטוח שפרופ' רוט יסכים שאם יש משהו שביכולתו להקטין את הפלאק הטרשתי בעורקי הצוואר (קרוטיד) הרי שזו בשורה של ממש ותוצאה קלינית ראויה וחשובה! כל תוספי הליקוריץ נמכרים כיום ללא הגליציריזין (פחות מ 1%) שהוא אכן החומר שעלול להעלות לחץ דם, כך שגם תופעת לוואי זו של הליקוריץ, לא קיימת בתוספי התזונה שמכילים את המיצוי של הצמח. מפליא שפרופ' רוט מתנגד למוצר טבעי, שבניגוד להרבה מאוד מוצרים טבעיים אחרים, פה יש מחקרים רבים שבוצעו עליו והראו הן את המנגנון והן את היעילות הקלינית! ברור שרצוי שיהיו עוד מחקרים. תמיד רצוי שיהיו עוד, אבל עד אז, גם לאור המחקרים שיש כבר עכשיו, נראה שלא רק שאין מה להפסיד מלקיחת מיצוי ליקוריץ, אלא יש הרבה מה להרוויח. פרופ' רוט מוזמן לשאול את עמיתו פרופ' אבירם, שבימים אלו שוקד על כתיבת הטקסטבוק בנושא ליפידים וטרשת עורקים, מה דעתו על צריכת מיצוי ליקוריץ. ובכלל, אם פרופ' רוט באמת סקרן לגבי הליקוריץ בעקבות המחקרים של פרופ' אבירם וד"ר פוגלמן, הוא יכול לעשות מחקר כזה בעצמו. אין לי ספק שחברת צמח החיים, המשווקת של המיצוי המקורי שנחקר על ידי פרופ' אבירם וד"ר פוגלמן, תסכים לתת לו כמות מספיקה מהתוסף על מנת לבצע את המחקר שלו. אבל לפסול מיצוי טבעי של צמח, ועוד לאחר שהוא מגובה במחקרים על יעילות קלינית, תמוה מאוד.
פרופ' דוד רוט ב- רביעי, 01 יולי 2020 12:59
איכות המחקרים בנוגע לליקוריץ ירודה ביותר ולא מוכיחה דבר

המחקר של פוגלמן הראה שליקוריץ הפחית את העובי של המדיה/אינטימה של עורקים קרוטידיים. בעבר נעשה שימוש במדד זה כמדד תחליפי לטרשת עורקים, אך לפני שנים הוכח שאין קשר טוב בין מדד זה לטרשת עורקים ולכן הוא כבר לא מקובל בספרות הרפואית ולא מסתמכים עליו. לפיכך אין במחקר של פוגלמן שום הוכחה שליקוריץ פועל כנגד טרשת עורקים ובהחלט לא ״מנקה עורקים״ מטרשת. למרות זאת טענות אלה מופיעות באתרי אנטרנט ״רפואיים״ שגם מוכרים את הליקוריץ ״המקורי״ בסכום מפולפל. באותו מאמר מראה פוגלמן שהליקוריץ הפחית LDL - בדקתי ההפחתה היא של 5%. מדובר בערך מינימלי ולא משמעותי- יש סטטין שנקרא פרבאסטטין שמפחית LDL ב 20% ואינו בשימוש כמעט בכלל כיום כי סטטינים אחרים מפחיתים LDL ב 50%
לסיכום אם הליקוריץ היה כזו תרופת פלא לא היתה בעיה לעניין אחת מחברות התרופות להשקיע במחקר רציני ולהפוך אותו לתרופת מרשם. מי שממהר למכור את המוצר על סמך מחקר מועט ובאיכות ירודה אין זו שמבחינתו רדיפת בצע קודמת לאמת המדעית.
הוספתי למעלה שיקופית ממצגת בכנס קרדיולוגי של האיגוד האירופי שם מצויין בברור שעובי מדיה/אינטימה בעורק קרוטידי לא נחשב לטרשת עורקים. כלומר הסמן שפוגלמן השתמש בו כהוכחה ליעילות הליקוריץ לא אמין ולא מקובל כסמן לטרשת עורקים. כלומר אין שום ערך למחקר הזה וכל חוקר או רופא רציני היה מתעלם מתוצאותיו.

המחקר של פוגלמן הראה שליקוריץ הפחית את העובי של המדיה/אינטימה של עורקים קרוטידיים. בעבר נעשה שימוש במדד זה כמדד תחליפי לטרשת עורקים, אך לפני שנים הוכח שאין קשר טוב בין מדד זה לטרשת עורקים ולכן הוא כבר לא מקובל בספרות הרפואית ולא מסתמכים עליו. לפיכך אין במחקר של פוגלמן שום הוכחה שליקוריץ פועל כנגד טרשת עורקים ובהחלט לא ״מנקה עורקים״ מטרשת. למרות זאת טענות אלה מופיעות באתרי אנטרנט ״רפואיים״ שגם מוכרים את הליקוריץ ״המקורי״ בסכום מפולפל. באותו מאמר מראה פוגלמן שהליקוריץ הפחית LDL - בדקתי ההפחתה היא של 5%. מדובר בערך מינימלי ולא משמעותי- יש סטטין שנקרא פרבאסטטין שמפחית LDL ב 20% ואינו בשימוש כמעט בכלל כיום כי סטטינים אחרים מפחיתים LDL ב 50% לסיכום אם הליקוריץ היה כזו תרופת פלא לא היתה בעיה לעניין אחת מחברות התרופות להשקיע במחקר רציני ולהפוך אותו לתרופת מרשם. מי שממהר למכור את המוצר על סמך מחקר מועט ובאיכות ירודה אין זו שמבחינתו רדיפת בצע קודמת לאמת המדעית. [u]הוספתי למעלה שיקופית ממצגת בכנס קרדיולוגי של האיגוד האירופי שם מצויין בברור שעובי מדיה/אינטימה בעורק קרוטידי לא נחשב לטרשת עורקים. כלומר הסמן שפוגלמן השתמש בו כהוכחה ליעילות הליקוריץ לא אמין ולא מקובל כסמן לטרשת עורקים. כלומר אין שום ערך למחקר הזה וכל חוקר או רופא רציני היה מתעלם מתוצאותיו.[/u]
אבנר פרבר ב- שישי, 09 אפריל 2021 09:21
תודה פרופסור דוד רוט

אני חולה לב קל, אחד מאלו שהושפעו ממחקריו של פרופסור אבירם מהטכניון.
בעקבות מחקריו.
התחלתי לאכול כל יום רימון(מחוץ לעונה מיץ קפוא)2 תמרים וכמוסת דהגליצרייד ליקוריץ של סולגאר או פירמה אחרת מחו"ל ולא את המוצר של פיטנס הנמכר בשמות שונים במחירים מופקעים בשיטות פירמידה.
האם ההאזהרות שלך כנגד צריכת הליקוריץ, כוללות גם את הכמוסות של דהגליצריד ליקוריץ ,כמוסה אחת ליממה?

אני חולה לב קל, אחד מאלו שהושפעו ממחקריו של פרופסור אבירם מהטכניון. בעקבות מחקריו. התחלתי לאכול כל יום רימון(מחוץ לעונה מיץ קפוא)2 תמרים וכמוסת דהגליצרייד ליקוריץ של סולגאר או פירמה אחרת מחו"ל ולא את המוצר של פיטנס הנמכר בשמות שונים במחירים מופקעים בשיטות פירמידה. האם ההאזהרות שלך כנגד צריכת הליקוריץ, כוללות גם את הכמוסות של דהגליצריד ליקוריץ ,כמוסה אחת ליממה?
פרופ' דוד רוט ב- שני, 12 אפריל 2021 17:39
תשובה

כמוסה אחת ליממה סביר כי לא תגרום לנזק, אך מאידך אין כל הוכחה שיש בה תועלת בריאותית. לכן לדעתי אין בה בטעם.

כמוסה אחת ליממה סביר כי לא תגרום לנזק, אך מאידך אין כל הוכחה שיש בה תועלת בריאותית. לכן לדעתי אין בה בטעם.
כבר רשום? כניסה
Guest
שלישי, 24 מאי 2022

קביעת תורים

ביקורך הראשון?

אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מכבי

מניעת מחלות לב מבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט