רמת הכולסטרול הרע (LDL) הממוצעת באוכלוסיות אדם שלא עברו את המהפכה התעשיתית ועדיין חיים כציידם לקטים היא 50-70 מג/דציליטר. זו גם רמתו בתינוקות יונקים. כלומר זו ככל הנראה הרמה התקינה של LDL. הרמה הממוצעת של LDL באוכלוסיה של המדינות המתועשות היא 120-130 מג/ דציליטר.

כלומר האדם המערבי חי ככל הנראה עם רמת LDL כפולה מזו שגופו זקוק לה.

זה מסביר חלקית את העובדה שהמחלה הכלילית הגורמת להתקפי לב היתה נדירה לפני המהפכה התעשיתית והפכה לגורם תחלואה ותמותה עיקרי לאחר המהפכה התעשיתית. (חלקית כיון שהמהפכה התעשיתית הביאה גם לעישון סיגריות, השמנה, סוכרת ופחות פעילות גופנית)

לאור זאת ניתן להבין שהסברה הרווחת לפיה הגנטיקה היא הגורם העקרי לטרשת עורקים ומחלה כלילית , מופרכת. מאז המהפכה התעשיתית עברו כ 300 שנה במהלכן לא עבר האדם כל שינוי גנטי, ההסבר לעליה בתחלואת הלב הוא בעיקרו השינוי בתזונה ובאורח החיים שבא בעקבות המפכה התעשיתית. לגנטיקה תפקיד שולי מבחינה זו.

אז למה אני טוען כי״המחיר של אורח החיים המערבי הוא סטטין״? ובכן אורח החיים המערבי אחראי לעליה ברמת הכולסטרול של בני האדם, נכון כי על ידי שינוי אורח חיים - כלומר על ידי פעילות גופנית, אימוץ תזונה דלת שומן רווי וסוכר, ניתן להוריד את רמת ה LDL בכ  50%. אבל למרבה הצער מרבית האנשים מתקשים לבצע שינוי כזה. (הכוונה לבצע שינוי ולדבוק בו שנים רבות - אין ערך לשינוי  שנמשך חודשים מספר).

למעשה אנשים מתקשים להפטר מההרגלים המזיקים של אורח החיים המערבי.

בטבלה: ערכי ה LDL המומלצים על ידי האיגוד הקרדיולוגי האירופי לפי קבוצות סיכון