גודל גופן: +
נבחרים 

כאבי שרירים עקב סטטינים

vectorstock_31891520

סטטינים

הסטטינים- תרופת להורדת כולסטרול הוכחו שמועילות בהפחתת תחלואהותמותה על ידי הפחתת הסיכון להתקף לב ואירוע מוחי.תרופות אלה נחשבות לבטוחות אולם ללא תופעות לואי אי אפשר. תופעות הלוואי הקשורות בסטטינים הן הפיכות ואינן מסוכנות ברוב המכריע של המקרים. תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן עליה באנזימי כבד וכאבי שרירים. כאבי השרירים הם הסיבה העיקרית להפסקת הטיפול בסטטין.

שכיחות כאבי שרירים

מחקרים אקראיים כפולי סמיות שהשוו טיפול בסטטין לטיפול בפלסבו מצאו כי שעור המטופלים שסבלו כאבי השרירים בקבוצה שקבלה סטטין היה 1.5% עד 4% בלבד, מעל לקבוצת הפלסבו. (לדוגמא באחד המחקרים 9% ממטופלי הסטטין התלוננו על כאבי שרירים לעומת 5% ממקבלי הפלסבו).

סקרים שבדקו את שעור כאבי שרירים שיוחסו לסטטינים אצל מטופלים שלא במסגרת מחקר, כלומר "בחיים האמתיים" הראו שכ 10% עד 13% מהמטופלים סובלים מכאבי שרירים המיוחסים לתרופה.

יש לציין כי כאבי שרירים הם תופעה שכיחה גם אצל אנשים שלא נוטלים סטטין (כפי שמוכחעל ידי העובדה שגם מקבלי פלסבו סובלים ממנה).לפיכך סביר שלפחות חלק ממטופלי הסטטינים הסובלים מכאבי שרירים ומיחסים אותם לסטטין היו סובלים מכאבים אלה גם ללא קשר לסטטין.

אכן יש הוכחה שהשכיחות האמתית של כאבי שרירים הנובעים מסטטין נמוכה מ 10-13% המיוחסת לסטטינים "בחיים האמתיים". הוכחה כזו מתקבלת למשל ממחקר שנקרא GAUSS-3 שפורסם בכתב העת JAMA באפריל 2016. מחקר זה השווה השפעה של שתי תרופות להורדת כולסטרול: אזטרול לעומת מעכב PSCK9 על רמות כולסטרול. הנבדקים היו כולם אנשים שטופלו בעבר לפחות בשתי תרופות מקבוצת הסטטינים וחדלו את הטיפול בשל כאבי שרירים. כדי לודא שבמחקר יכללו רק נבדקים עם כאבי שרירים הנובעים מטיפול בסטטין חולקו הנבדקים לשתי קבוצות: אחת טופלה באטורבסטטין 80 מג והשניה בפלסבו למשך 12 שבועות ולאחר מכן החלפו הטיפולים – פלסבו למקבלי הסטטין וסטטין למקבי הפלסבו לעוד 12 שבועות. רק נבדקים שסבלו כאבי שרירים כאשר קיבלו סטטין ולא סבלו כאבים כאשר קבלו פלסבו נכללו במחקר עצמו. התוצאות היו שרק 42% מהנבדקים שקיבלו אטורבסטטין 80 סבלו מכאבי שרירים. כלומר כולם (100%) סבלו כאבי שרירים שיוחסו לסטטין וגרמו להם להפסיק טיפול בסטטין בעבר. אבל כאשר קבלו סטטין ולא ידעו אם הם מקבלים סטטין או פלסבו רק 42% התלוננו על כאבי שרירים. 60% מהמטופלים בסטטין לא סבלו מכאבי שרירים למרות שבעבר הפסיקו טיפול בסטטין שניתן להם "בחיים האמיתיים".

לפיכך השעור האמיתי של כאבי שרירים הנובעים מסטטין קרוב יותר ל 4% כפי שנמצא במחקרים אקראיים כפולי סמיות.

(תוצאות מחקר GAUSS-3 היו כצפוי: ה LDL (הכולסטרול הרע) ירד בשעור של 16.7% בקבוצת האזטרול ובשעור של 52.8% בקבוצת מעכב PSCK9.)

חיזוק לכך שהחשש במכאבי שרירים עקב שימוש בסטטינים מופרז התקבל ממאמר שפורסם בכתב העט לנסט במאי 2017 התבסס על מחקר שכלל 10,180 משתתפים שחולקו בצורה אקראית כפולת סמיות לשתי קבוצות: אחת קיבלה אטורבאסטטין 10 מג ביום והשניה קיבלה פלסבו. (כלומר המשתתפים ורופאיהם לא ידעו מי מקבל סטורבסטטין ומי מקבל פלסבו) המעקב נמשך כ 3 שנים. לאחר סיום השלב כפול הסמיות של המחקר המשיכו החוקרים לעקוב אחר המשתתפים אך עתה ידעו המשתתפים מהו הטיפול שהם מקבלים. מהעקב נמשך עוד 2.3 שנים.

התוצאות היו שבמהלך השלב כפול הסמיות לא היה הבדל מבחינת אחוז הסובלים מכאבי שרירים בקבוצת האטורבסטטין בהשוואה לקבוצת הפלסבו.

לעומת זאת בשלב השני סבלו מכאבי שרירים יותר מטופלים שקיבלו אטורבסטטין מאלה שקבלו פלסבו.

כלומר התלונות על כאבי שרירים הושפעו באופן מובהק מהמודעות לאופי הטיפול: כאשר המשתתפים לא ידעו מה הם מקבלים הסטטין לא ״גרם״ ליותר כאבי שרירים מאשר הפלסבו, אך כאשר המשתתפים ידעו מהם מקבלים הסטטין ״גרם״ לשעור גבוה יותר של כאבי שרירים מאשר הפלסבו.

סיכום 

כאבי שרירים הם תופעה שכיחה ממנה סובלים רבים. אלה מהם שנוטלים סטטין מיחסים את התופעה לתרופה - לרוב ללא הצדקה.

למרבה הצער הדעה שסטטינים גורמים לכאבי שרירים השתרשה בציבור, לכן לא סביר שעובדות כפי שמוצגות כאן ישנו זאת. 

8
סוף מעשה במחשבה תחילה
המחיר של אורח החיים המערבי הוא סטטין Statin is th...
 

תגובות 2

Guest - rony ב- שלישי, 13 פברואר 2018 06:50
סטטטינים והשמנה/סטטינים ועליית סוכר

קראתי בעיון, אך הבעיה שאני כנראה נתקל בה עם נטילת סטטינים מתייחסת דווקא לעלייה מסוימת בסוכר בדם. הגלוקוזה שלי הייתה בסביבות 90-95 ולאחר ניתוח מעקפים הוסיפו לי (לאיזיטרול 10 מג) גם 3 פעמים בשבוע קרסטור 10 מג, שזה אני מבין ממשפחת הסטטינים, ושלוש בדיקות דם אחרונות הראו ערך של 100-102 בגלוקוז (ואמנם הערך של הכולסטרול הרע ירד מעט מתחת ל-70). אחרי הניתוח ומזה כחודש עברתי לשמור בקנאות על תזונה לפי השיטה של אורניש וממאמר אחר של פרופ' רוט למדתי שאם אתמיד בכך אוכל להיפטר מהקרסטור לפחות. האמנם? האם אוכל לזרוק גם את האיזיטרול? וכוונתי כמובן שאוכל להישאר עם כולסטרול רע מתחת ל-70 כהמלצת הקרדיולוגים. תודה להתייחסות ולמידע באתר חשוב זה.

קראתי בעיון, אך הבעיה שאני כנראה נתקל בה עם נטילת סטטינים מתייחסת דווקא לעלייה מסוימת בסוכר בדם. הגלוקוזה שלי הייתה בסביבות 90-95 ולאחר ניתוח מעקפים הוסיפו לי (לאיזיטרול 10 מג) גם 3 פעמים בשבוע קרסטור 10 מג, שזה אני מבין ממשפחת הסטטינים, ושלוש בדיקות דם אחרונות הראו ערך של 100-102 בגלוקוז (ואמנם הערך של הכולסטרול הרע ירד מעט מתחת ל-70). אחרי הניתוח ומזה כחודש עברתי לשמור בקנאות על תזונה לפי השיטה של אורניש וממאמר אחר של פרופ' רוט למדתי שאם אתמיד בכך אוכל להיפטר מהקרסטור לפחות. האמנם? האם אוכל לזרוק גם את האיזיטרול? וכוונתי כמובן שאוכל להישאר עם כולסטרול רע מתחת ל-70 כהמלצת הקרדיולוגים. תודה להתייחסות ולמידע באתר חשוב זה.
פרופ' דוד רוט ב- שלישי, 13 פברואר 2018 10:57
תשובה

לאחר ניתוח מעקפים חשוב לשמור על LDL של פחות מ 70 באופן קבוע. אם השילוב של קרסטור ואזטרול משיג זאת- ערך של גלוקוז 100-102 הוא מחיר סביר, כיון שלא מדובר בהתפתחות סוכרת וניתן להמנע מדברי מתיקה ולהפחית את הגלוקוז אל מתחת 100.
אם כתוצאה משינוי תזונה ה LDL יהיה מתחת 70 גם ללא טיפול תרופתי ניתן יהיה לשקול להפסיק את הטיפול התרופתי, אך יש לודא שה LDL אכן בערך המטרה כי אם ירד מעט מתחת ל 70 עם שילוב של קרסטור ואזטרול- צפויה עליה של ה LDL לאזור 130 לאחר הפסקת התרופות.

לאחר ניתוח מעקפים חשוב לשמור על LDL של פחות מ 70 באופן קבוע. אם השילוב של קרסטור ואזטרול משיג זאת- ערך של גלוקוז 100-102 הוא מחיר סביר, כיון שלא מדובר בהתפתחות סוכרת וניתן להמנע מדברי מתיקה ולהפחית את הגלוקוז אל מתחת 100. אם כתוצאה משינוי תזונה ה LDL יהיה מתחת 70 גם ללא טיפול תרופתי ניתן יהיה לשקול להפסיק את הטיפול התרופתי, אך יש לודא שה LDL אכן בערך המטרה כי אם ירד מעט מתחת ל 70 עם שילוב של קרסטור ואזטרול- צפויה עליה של ה LDL לאזור 130 לאחר הפסקת התרופות.
Default Blogger
כבר רשום? כניסה
Guest
שישי, 28 ינואר 2022
אם ברצונך להרשם לאתר יש למלא את השדות הבאים:

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://heartcare.org.il/

קביעת תורים

ביקורך הראשון?

אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מכבי

מניעת מחלות לב מבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט