גודל גופן: +

פעימות חדריות מוקדמות (premature ventricular contractions)

VPBS

קצב לב תקין נקבע על ידי הקוצב הטבעי (הסינוס) המצוי בעליה הימנית. כאשר "מתעורר" אזור באחד מחדרי הלב שמתחיל לתת מדי פעם קצב הדבר גורם להופעת פעימות לב נוספות בין הפעימות הסדירות של הקוצב הטבעי. פעימות אלה נקראות פעימות חדריות מוקדמות.

פעימות חדריות מוקדמות לרוב לא גורמות סימפטומים אך לעיתים הן עלולות לגרום לתחושה של קצב לב לא סדיר, החסרת פעימה, הפסקת דופק ולאחר מכן פעימה חזקה יותר מהרגיל. פעימות חדריות מוקדמות הן תופעה שכיחה ומתרחשות מדי פעם אצל רוב האנשים.

אדם בריא בעל תפקוד לב תקין אשר מדי פעם חווה פעימות חדריות מוקדמות אינו בסכנה כלל. מדובר בתופעה שפירה שאינה מצריכה טיפול. אם ניתן טיפול במקרים אלה המטרה היא להשיג הקלה סימפטומטית בלבד.

הסיבה לפעימות מוקדמות לרוב לא ברורה. הן נוטות להופיע כאשר: יש שינויים באלקטרוליטים בגוף בעיקר אשלגן ומגנזיום, שימוש בתרופות כמו משאפים לטיפול באסטמה, אלכוהול וסמים כמו קוקאין, כתוצאה ממחלת לב כלילית (התקף לב) או ירידה בתפקוד לב מסיבה אחרת (קרדיומיופתיה, מיוקרדיטיס). בעבר סברו כי קפה גורם לפעימות מוקדמות אך זה ככל הנראה לא נכון.

לרוב כאמור פעימות מוקדמות מופיעות באנשים בריאים עם לב תקין ואין להן גורם ברור. במצב זה כאמור אין בהן כל סכנה. אולם כאשר הן מופיעות באנשים הסובלים ממחלת לב (כלילית, מסתמית או קרדיומיופתיה) הן כן גורם סיכון להפרעות קצב מסכנות חיים.

אדם הסובל מדפיקות לב (פלפיטציות) צריך לעבור ברור ראשוני הכולל תרשים א.ק.ג, ניתור קצב לב של 24 שעות (על ידי הולטר) ולעיתים גם אקו לב ו/או מבחן מאמץ - לפי שיקול הרופא. במידה והברור מאשר כי מדובר בפעימות מוקדמות ואין עדות למחלת לב הרי שאין בהן כל סכנה. באם מאובחנת מחלת לב יש לטפל בה לפי המלצת הרופא.

10
רשרוש בלב = אוושה לבבית
דפיקות לב Palpitations
 

תגובות 2

Guest - אבי שדה ב- שלישי, 13 פברואר 2018 09:43
פעימות מוקדמות מעל 25 אלף פעמים ביום

האם יש תרופה או טיפול לפעימות מוקדמות מעל 25 אלף פעמים ביום?

האם יש תרופה או טיפול לפעימות מוקדמות מעל 25 אלף פעמים ביום?
פרופ' דוד רוט ב- שלישי, 13 פברואר 2018 10:48
תשובה

יש מספר תרופות אפשריות לטיפול בפעימות מוקדמות. כמו כן במקרים קיצוניים ניתן גם לבצע אבלציה (צריבה) כטפול בפעימות מוקדמות. כדי לקבל המלצה על תרופה או טיפול אחר יש לפנות לקרדיולוג.

יש מספר תרופות אפשריות לטיפול בפעימות מוקדמות. כמו כן במקרים קיצוניים ניתן גם לבצע אבלציה (צריבה) כטפול בפעימות מוקדמות. כדי לקבל המלצה על תרופה או טיפול אחר יש לפנות לקרדיולוג.
Default Blogger
כבר רשום? כניסה
Guest
שישי, 28 ינואר 2022
אם ברצונך להרשם לאתר יש למלא את השדות הבאים:

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://heartcare.org.il/

קביעת תורים

ביקורך הראשון?

אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מכבי

מניעת מחלות לב מבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט