גודל גופן: +

תזונה ים תיכונית

תזונה ים תיכונית

תזונה (דיאטה) ים תיכונית המאופיינת בצריכה יומית של פירות ירקות אגוזים ודגניים, צריכה (על בסיס שבועי) של דגים, עוף ומוצרי חלב וצריכה נמוכה (על בסיס חודשי) של בשר אדום, בשר מעובד ודברי מתיקה. השמן בשימוש הוא שמן זית, אלכוהול (בעיקר יין אדום) נצרך במתינות עם הארוחות (ראה צורת הפירמידה המפורסמת)

בפברואר 1999 פורסם בכתב העת הרפואי Circulation מחקר שביצעו חוקרים צרפתיים. המחקר כלל כ 400 אנשים עם מחלה כלילית ידועה, אשר חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות (כ 200 בכל קבוצה) קבוצת הטיפול ניזונה מתזונה ים תיכונית וקבוצת הביקורת מתזונה רגילה משך המעקב היה כ 4 שנים. המחקר הראה שארועי תמותה מסיבה לבבית וארועי אוטם לבבי היו פחותים משמעותית בקבוצה שניזונה בתזונה ים תיכונית. (כלומר תזונה ים תיכונית נמצאה מועילה במניעה שניונית של מחלה כלילית)

באפריל 2013 פורסם בכתב העת הרפואי The New England Journal of Medicine מחקר שביצעו חוקרים ספרדיים. המחקר כלל 7447 אנשים ללא מחלת לב, אך עם גורמי סיכון למחלה, וחילקו אותם באופן אקראי ל 3 קבוצות: קבוצה שקיבלה תזונה ים תיכונית שכללה שמן זית, קבוצה שקיבלה תזונה ים תיכונית בתוספת אגוזים, וקבוצת ביקורת שניזונה מתזונה רגילה עם המלצה להפחית צריכת שומן. לאחר מעקב של כ 5 שנים נצפתה הפחתה באירועי אוטם לבבי, אירועים מוחיים ומוות מסיבה לבבית, בשתי קבוצות התזונה הים תיכונית בהשוואה לקבוצת התזונה הרגילה. ההפחתה בתחלואה הייתה דומה בשתי קבוצות התזונה הים תיכונית: 30% בתזונה שכללה שמן זית ו 28% בתזונה שכלל אגוזים. (כלומר תזונה ים תיכונית נמצאה מועלה במניעה ראשונית של מחלה כלילית)

מחקרים אלה הוכיחו קשר סיבתי בין תזונה ים תיכונית לירידה בתחלואה לבבית, הן במניעה ראשונית והן במניעה שניונית.

לציין כי מחקר כזה לא בוצע עד כה (וספק אם יבוצע) לגבי משקאות אלכוהוליים, מחקר כזה לא בוצע גם לגבי תזונה צמחונית. לכן אין הוכחה לקשר סיבתי (להבדיל מקשר נסיבתי) בין שתית יין או בין צימחונות לירידה בתחלואה לבבית.

ניתוח נוסף של תוצאות המחקר הספרדי המתואר לעיל, שהתפרסם באוגוסט 2013 הראה שהתוזנה הים תיכונית תרמה גם לירידה בשיעור הארועים המוחיים באנשים בעלי מאפיינים גנטיים המעמידים אותם בסיכון גבוה לארוע מוחי.

9
המלצות לאימוץ תזונה בריאה
יין אדום או אלכוהול מונעים מחלת לב?
 

תגובות

עדיין לא נרשמה תגובה. אתם מוזמנים להיות הראשונים
Default Blogger
כבר רשום? כניסה
Guest
רביעי, 14 אפריל 2021
אם ברצונך להרשם לאתר יש למלא את השדות הבאים:

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://heartcare.org.il/

קביעת תורים

ביקורך הראשון?

אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מכבי

מניעת מחלות לבמבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט