גודל גופן: +
זמן קריאה: דקה ("254 מילים")

צניחת המסתם המיטראלי (MVP)

MVP

הגדרה

המסתם המיטראלי מפריד בין העליה השמאלית לחדר השמאלי ובאופן תקין מאפשר לדם לעבור מהעליה לחדר אך לא להפך. צניחה של המסתם היא בעצם בליטה שלו לתוך העליה השמאלית בשעה שהחדר השמאלי מתכווץ ומזרים דם לאבי העורקים. לעיתים הצניחה מלווה בדלף של דם מהחדר לעליה ואז יש בנוסף לצניחה גם דלף של המסתם המיטראלי.

סמפטומים

שכיחות צניחה של המסתם המיטראלי באוכלוסיה היא 2% עד3%. לרוב מצב זה לא דורש טיפול או שינוי באורח החיים. אנשים רבים הלוקים בבעיה זו אינם חובים כל תסמין. אלה שכן סובלים מתסמינים לרוב לוקים גם בדליפת מסתם בנוסף לצניחה. הסמפטומים כוללים:

תחושת דפיקות לב, סחרחורת, קוצר נשימה, עיפות, כאבים בחזה.

רוב הלוקים בצניחה של המסתם המיטראלי בריאים פרט לכך, אולם ממצא זה שכיח במיוחד בלוקים בפתולוגיות הקשורות לרקמת חיבור כמו הסינדרום ע"ש מארפאן והסנדרום ע"ש הלר-דאנלוס.

סיבוכים

כאמור רוב הלוקים בצניחה של המסתם המיטראלי יחיו חיים שלמים ללא בעיה אולם חלק קטן ילקו בסיבוכים כגון:

דליפה של המסתם מיטראלי: דליפה קשה עלולה לגרום ל אי ספיקת לב. לעיתים דרוש תיקון ניתוחי של המסתם או החלפתו בכדי למנוע התפתחות אי ספיקת לב.

הפרעות בקצב הלב: לרוב מדובר בהפרעות קצב עליתיות שאינן מסכנות חיים, אך מטרידות ופוגעות באיכות החיים. כאשר הצניחה מעורבת בדליפה משמעותית יש סכון נמוך (אך גבוה מאשר באוכלוסיה הכללית) למוות פתאומי.

אנדוקרדיטיס: צניחה של המסתם במיוחד אם יש גם דליפה, מהווה מצע נוח לחידקים. לפיכך עולה הסכנה לזיהום המסתם כתוצאה מחדירת חידקים לדם (מחלל הפה או מהעור). למרות זאת לפי ההמלצות החדשות אין צורך לתת טיפול אנטביוטי מונע אנדוקרדיטיס לאנשים עם צניחת המסתם המיטראלי שעומדים לעבור טיפולי שיניים.

7
דליפת מסתם אורטלי (Aortic Regurgitation)
פריקרדיטיס (דלקת קרום הלב)
 

תגובות

עדיין לא נרשמה תגובה. אתם מוזמנים להיות הראשונים
כבר רשום? כניסה
Guest
רביעי, 29 יוני 2022

קביעת תורים

ביקורך הראשון?

אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מכבי

מניעת מחלות לב מבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט